Новий етап розвитку: як зміниться ринок NFT у 2023 році

В індустрію невзаємозамінних токенів приходять великі гравці зі сфери соцмереж. Наприклад, "ВКонтакте" вже запустив підтримку технології NFT і надалі розширить можливості її застосування на своїй платформі.


Перші NFT з'явилися ще 2017 року, їх випустили на основі смарт-контрактів Ethereum. До кінця року онлайн-гра CryptoKitties стала настільки популярною, що блокчейн Ethereum зазнав серйозних труднощів у роботі і з'явилася гостра необхідність у його масштабуванні. Ще один ранній проєкт - CryptoPunks (10 тис. піксельних карток із персонажами). Його обсяг продажів перевищив $180 млн.


Але популярність NFT розійшлася лише навесні 2021 року - тоді художник Beeple продав на аукціоні Christie's JPG-файл зі своїми 5 тис. картин, склеєними в одне зображення, за рекордну суму в $69 млн. До колажу під назвою Everydays: The First 5000 Days увійшли картини артиста, які він по черзі створював щодня протягом 13 років.


2021 року свій погляд на NFT звернули і світові зірки, зокрема найпопулярніші музиканти, які випускали свої пісні у вигляді NFT, а також кіностудії, які продавали прив'язані до своїх картин токени, і навіть мільярдери. Наприклад, Ілон Маск спродюсував трек про NFT, прив'язав його до токена і продав.


Популярність невзаємозамінних токенів продовжує вибухове зростання, обсяги торгів обчислюються сотнями мільйонів доларів, ще в червні 2022 року сума угод з NFT сягнула $1 млрд. Після цього розпочався закономірний спад, що тривав до січня 2023 року. Зниження інтересу до NFT було викликано падінням курсу криптовалют і триваючою корекцією на ринку. Але весь цей час індустрія невзаємозамінних токенів продовжувала розвиватися. І вже на початку поточного року цифрові активи знову почали дорожчати. Біткоїн показав зростання на 80%, його котирування знову перевищили $30 тис.


Ринок NFT також повернувся до висхідної динаміки - знову збільшилися ціни на токени і загальний обсяг проданих одиниць NFT на спеціалізованих маркетплейсах. Кількість угод у січні щодо грудня 2022 року збільшилася на 37% і досягла 9,2 млн (обсяг торгів перевищив $946 млн). І це лише "чисті" угоди, які не підозрюються у фейкових продажах для накрутки ціни NFT або штучного створення видимості ажіотажу навколо певної колекції. У січні можливість випускати невзаємозамінні токени з'явилася і в мережі Bitcoin, за допомогою протоколу Ordinals. Кількість таких NFT вже перевищила 1 млн.


Адепти масового застосування технології NFT впевнені, що на відміну від криптовалют, невзаємозамінні токени мають значно більше способів застосування в реальному житті. Наприклад, квитки на захід у вигляді невзаємозамінних токенів - уже реальність. Основна перевага технології саме в тому, що вона дає змогу фіксувати й передавати права власності на різні предмети, наприклад, на музику, картинки та навіть нерухомість. Ще одна сфера розвитку NFT - сектор GameFi і метавсесвітів. Вони виводять ігрову індустрію на новий рівень.


Серед головних тенденцій NFT на найближче майбутнє - сфери музики, ігор, метавсесвітів, образотворчого мистецтва та штучного інтелекту. Важливо не забувати, що такі токени багато в чому використовуються як предмети колекціонування. Наприклад, це може бути цифровий аналог колекції бейсбольних карток (такі проєкти вже є і вони користуються популярністю).


NFT привертають увагу і великих корпорацій. Наприклад, компанія Sony опрацьовує використання NFT в іграх, а Amazon повідомив про плани запустити NFT-маркетплейс. При цьому, такі бренди як McDonald's, Gucci, Louis Vuitton, Coca-Cola та інші вже випускали власні NFT-колекції в минулі роки.


Однак індустрія живе не тільки за рахунок випуску колекційних токенів. NFT вже знаходять цілком реальне застосування. Наприклад, користувачі можуть встановлювати токени в якості аватарів у Twitter, торік повідомлялося і про плани додати таку опцію в Telegram, однак на поточний момент вона не була реалізована. Соцмережа Павла Дурова вже зайшла в індустрію інакше - на платформі Fragment у вигляді NFT продаються користувацькі псевдоніми, які використовуються як короткі публічні посилання на акаунти, канали та чати в месенджері.


Минулого літа Reddit запустив власний NFT-маркетплейс, до лютого поточного року обсяг продажів на якому перевищив $12 млн, а Amazon представив майданчик для торгівлі невзаємозамінними токенами у квітні 2023 року (доступний тільки для користувачів зі США).


Підтримку NFT надала і "ВКонтакте". А у квітні соцмережа провела перший дроп власної колекції: 90% токенів користувачі розкупили за півгодини, а вся колекція з 8 тис. токенів розійшлася менш ніж за 1 годину. Власниками токенів стали понад 3 тис. осіб. NFT дісталися не всім - на самому старті продажів у черзі на купівлю перебувало понад 10 тис. користувачів, а охочих було десятки тисяч. Дроп "ВКонтакте" став першим масштабним кейсом продажу токенів за рублі, а не за криптовалюту.


Покупці матимуть ранній доступ до наступних NFT-колекцій від "ВКонтакте". Соцмережа провела окремий аукціон, на якому продавалися легендарні токени від художників. Боротьба за NFT тривала понад 30 годин, найостаннішим було продано "Кібер Спотті" від Жені Зубкова за рекордні 201 тис. рублів. Власники легендарних токенів отримають можливість провести персональну онлайн-зустріч з художниками, які створили колекцію.


Загалом на продажу колекції соцмережа зібрала понад 2,7 млн рублів, які підуть фонду "Увага" на відновлення пам'ятки архітектури - будинку Бака в Санкт-Петербурзі.


У перші дні обсяг торгів NFT від "ВКонтакте" на вторинному ринку наблизився до $20 тис., найдорожчий токен продали за $400, при цьому їхня мінімальна ціна становила $20.


"Спотті" можна поставити на аватарку або вітрину в профілі, поділитися покупкою в історії. Надалі NFT "ВКонтакте" матимуть додаткову цінність: наприклад, відкриватимуть доступ до спільнот, ексклюзивного контенту, унікальних функцій соцмережі або ігрових предметів. Також у планах "ВКонтакте" - запуск власного маркетплейса. На ньому користувачі зможуть продавати, купувати і обмінюватися невзаємозамінними токенами.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Де продати і купити NFT: Топ-14 перевірених NFT-маркетплейсів

Як аналізувати NFT за допомогою інструментів і визначити їхнє майбутнє?

NFT або як стати мільярдером сидячи вдома з нуля + понад сто додаткових матеріалів